top banner

ATE Bank plateste dobanzi la depozite mai mici cu 0,25-0,5 procente

03 Iunie 2010 | Autor: Conso

Randamentele oferite de ATE Bank la depozitele in lei s-au diminuat usor, cu valori cuprinse intre 0,25 si 0,5 procente. Dobanzile au scazut pentru aproape toate scadentele sub pragul de 8%.
Cea mai avantajoasa oferta vine din partea noului depozit, lansat la inceputul lunii iunie. Rata dobanzii la lei este de 8% pentru economii depuse pe perioade de 1 an, iar la maturitatea depozitului banca ofera un bonus de dobanda echivalent cu rata dobanzii lunare.
Restul dobanzilor oferite la depozitele aflate in portofoliul bancii nu depasesc nivelul de 7,75%. Acestea au coborat pana la valori cuprinse intre 7,25% si 7,75%.
Valorile sunt fixe si diferentiate in functie de perioada de detinere a depozitelor, suma minima fiind aceeasi, de 100 lei, indiferent de produsul ales.
In cazul conturilor de economii, banca a renuntat la o parte din intervalele valorice, pastrand numai 3 trepte de economisire. Astfel, pentru sume de pana in 500 lei clientii primesc o dobanda de 2,5%, pentru plasamente de minimum 500 lei si maximum 10.000 lei valoarea incasata este de 5,75%, iar cei ce dispun de un sold ce depaseste acest prag incaseaza un randament de 6%.
Informatii detaliate despre ofertele bancilor sunt disponibile pe Conso in sectiunile de Comparatii Depozite la termen si Conturi de economii.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Depozite la termen

Depozite la termen
  • Compari ofertele băncilor
  • Câștiguri mai mari pentru economiile tale
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Depozite

Alte Articole

Băncile testează ofertele de depozite fără reînnoire automată

Băncile testează ofertele de depozite fără reînnoire automată

De la depozitele pe 4-5 luni la conturile de economii cu 5% dobândă, băncile încearcă să atragă deponenții fără să-și multiplice cheltuielile cu dobânzile pe toate scadențele.

16 Apr 2025 | Depozite
Interesul pentru titlurile Fidelis a scăzut abrupt

Interesul pentru titlurile Fidelis a scăzut abrupt

Subscrierile din martie s-au înjumătățit față de cele din februarie, deși dobânzile au fost comparabile, dovadă faptul că înmulțirea numărului de emisiuni nu reușește să multiplice proporțional sumele investite.

19 Mar 2025 | Depozite
Cum poți subscrie titluri de stat Tezaur cu cardul

Cum poți subscrie titluri de stat Tezaur cu cardul

Începând din 10 martie, nu doar investitorii în obligațiuni de stat Fidelis pot achiziționa aceste titluri din fața calculatorului, ci și cei interesați de programul Tezaur.

11 Mar 2025 | Depozite
Băncile gândesc produse cu care să concureze oferta Trezoreriei

Băncile gândesc produse cu care să concureze oferta Trezoreriei

Confruntate cu dobânzi în creștere la titlurile de stat, băncile au început să lanseze produse cu scadențe mai scurte și randamente mult mai bune decât restul ofertei la depozite.

20 Feb 2025 | Depozite

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Depozit la termen

Calculează suma pe care o poți acumula cu ajutorul unui depozit la termen

Cont de economii

Calculează suma acumulată prin depuneri lunare într-un cont de economii