top banner

Economiile in lei aduc dobanzi mai mici cu 0,5 procente fata de anul trecut

20 Ianuarie 2013 | Autor: Conso

Bancile au continuat tentinta de reducere a dobanzilor oferite la depozite pe tot parcursul anului 2012. In prezent, economiile in lei aduc randamente mai mici cu 0,5 procente.
Dobanda medie oferita de banci la un depozit in lei variaza intre 5,3% si 5,6% in functie de scadenta, conform datelor Conso.ro.
O dobanda de peste 7% se mai intalneste doar in cazuri izolate sau in cadrul campaniilor promotionale, in timp ce mai putin de 10 banci ofera dobanzi de peste 6,5%, chiar si pentru scadente pe peste 1 an sau atipice.
Reducerile vin insa la pachet si cu o intensificare a presiunilor inflationiste. La finalul lui 2012, rata inflatiei a depasit tinta BNR, ajungand la 4,95% in timp ce pentru 2013 prognoza oficiala este de 3,5%, erodand astfel castigul net al deponentilor. In cazul depozitelor in euro rata dobanzii a fost redusa intr-un ritm mai temperat.
Dobanda medie in prezent variaza intre 2,85% si 3,15%, cu aproximativ 0,2 procente sub nivelul de la finalul anului anterior.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Depozite la termen

Depozite la termen
  • Compari ofertele băncilor
  • Câștiguri mai mari pentru economiile tale
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Depozite

Alte Articole

Băncile testează ofertele de depozite fără reînnoire automată

Băncile testează ofertele de depozite fără reînnoire automată

De la depozitele pe 4-5 luni la conturile de economii cu 5% dobândă, băncile încearcă să atragă deponenții fără să-și multiplice cheltuielile cu dobânzile pe toate scadențele.

16 Apr 2025 | Depozite
Interesul pentru titlurile Fidelis a scăzut abrupt

Interesul pentru titlurile Fidelis a scăzut abrupt

Subscrierile din martie s-au înjumătățit față de cele din februarie, deși dobânzile au fost comparabile, dovadă faptul că înmulțirea numărului de emisiuni nu reușește să multiplice proporțional sumele investite.

19 Mar 2025 | Depozite
Cum poți subscrie titluri de stat Tezaur cu cardul

Cum poți subscrie titluri de stat Tezaur cu cardul

Începând din 10 martie, nu doar investitorii în obligațiuni de stat Fidelis pot achiziționa aceste titluri din fața calculatorului, ci și cei interesați de programul Tezaur.

11 Mar 2025 | Depozite
Băncile gândesc produse cu care să concureze oferta Trezoreriei

Băncile gândesc produse cu care să concureze oferta Trezoreriei

Confruntate cu dobânzi în creștere la titlurile de stat, băncile au început să lanseze produse cu scadențe mai scurte și randamente mult mai bune decât restul ofertei la depozite.

20 Feb 2025 | Depozite

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Depozit la termen

Calculează suma pe care o poți acumula cu ajutorul unui depozit la termen

Cont de economii

Calculează suma acumulată prin depuneri lunare într-un cont de economii