top banner

Doua SIF-uri vor plati dividende mai mari decat cele preconizate

29 Aprilie 2011 | Autor: Conso

SIF Muntenia si SIF Banat-Crisana vor distribui dividente mai mari decat cele preconizate, actionarii aproband propunerile de majorare venite din partea unor fonduri de investitii.
In urma acestei decizii, ambele fonduri vor distribui sub forma de dividende aproximativ 90% din profitul net obtinut anul trecut.
Prin urmare, actionarii SIF Muntenia (SIF4) urmeaza sa incaseze un dividend brut in valoare de 0,081 lei pe actiune, in crestere de la 0,050 lei.
Rata de distributie a profitului net este de aproximativ 90% din profitul net, in conditiile in care valoarea totala a dividendelor ce urmeaza a fi repartizate se ridica la 65,3 milioane lei.
SIF Banat-Crisana (SIF1) pe de alta parte va plati actionarilor un dividend brut de 0,103 lei pe actiune, in conditiile in care propunerea initiala a conducerii Fondului presupunea un dividend de 0,060 lei. Valoarea cumulata a dividendelor va fi in aceasta situatie de 56,5 milioane lei.
Luand in calcul ultimul pret de inchidere al actiunilor la bursa, randamentul dividendului este de 9,4% pentru SIF4, respectiv de 8,2% pentru SIF1.
In urma anunturilor, actiunile urcau fiecare cu peste 1% la bursa, in prima ora de la inceperea sesiunii de tranzactionare.

Ne puteți urmări și pe pagina noastră de Facebook sau pe Google News

Comparații

Asigurări RCA

Asigurări RCA
  • Alegi cea mai bună asigurare
  • Plătești online cu cardul
Compară
Educație financiară

Banchereza, pe înțelesul tuturor

  • Te ajutăm să înțelegi mai ușor contractele bancare
  • Vorbim în termeni simpli, pe înțelesul tău
  • Sfaturi financiare pentru consumatori
Citește

Un proiect susținut de

BCR

Investitii

Alte Articole

Pe termen lung, refuzul riscului duce la diluarea puterii de cumpărare

Pe termen lung, refuzul riscului duce la diluarea puterii de cumpărare

În condițiile în care volatilitatea a revenit pe piețele de capital odată cu războiul tarifelor vamale, am trecut în revistă strategiile posibile ale investitorilor locali cu Mihai Purcărea, CEO BRD AM.

16 Apr 2025 | Investitii
Prudența este cuvântul de ordine și pe piața fondurilor mutuale

Prudența este cuvântul de ordine și pe piața fondurilor mutuale

Dinamica pieței fondurilor deschise, strategia investitorilor, creșterea popularității ETF-urilor, instrumentele care lipsesc pieței locale au fost printre temele abordate în discuția purtată de Conso cu Horia Gustă, Președintele Asociației Administratorilor de Fonduri (AAF).

10 Apr 2025 | Investitii
E bine sa ne diversificam portofoliul cu active in alte valute?

E bine sa ne diversificam portofoliul cu active in alte valute?

Deteriorarea deficitelor, incetinerea economiei, cresterea costurilor de refinantare si o politica fiscala mai restrictiva ar putea determina investitorii locali sa nu mai mizeze doar pe active in lei.

19 Dec 2024 | Investitii
Actiunile TTS ofera invataminte utile pentru investitori

Actiunile TTS ofera invataminte utile pentru investitori

In incercarea lor de a calcula pretul actiunilor ca un anumit multiplu fata de profitul raportat, investitorii n-ar trebui sa ignore caracterul exceptional, uneori irepetabil, al acelui profit.

20 Noi 2024 | Investitii

TE AJUTĂM SĂ-ȚI FACI CALCULELE

Calculatoare

Credit maxim

Calculează suma maximă pe care o poți împrumuta în funcție de venitul tău

Rate credit

Calculează rata lunară, DAE și graficul complet de rambursare la creditul tău

Refinanțare credit

Calculează suma pe care o poți economisi dacă îți refinanțezi creditul